NRD Начало
Събота, 5 Юли 2025
Начало Калейдоскоп Портретът трябва да хваща не толкова момента, колкото същността
979
Калейдоскоп

Портретът трябва да хваща не толкова момента, колкото същността

Това каза в интервю проф. Художникът сподели, че рисува най-вече близките си, изучава и себе си. Имал е подготвени сто неща, но е показал тридесетина, а от останалите е подбрал интересното според него.

| 04 Юли 2025, 16:21 ч.
Портретът трябва да хваща не толкова момента, колкото същността
Портретът трябва да хваща не толкова момента, колкото същността
Снимка © СБХ

Портретът трябва да хваща не толкова момента, колкото същността. Той е едно широко понятие, не винаги свързано само с изобразяване на човешко лице.

Легендарната рок група R.E.M. пуска специално ново издание на първия си сингъл Radio Free Europe

В Драматичен театър „Сава Огнянов“ започнаха репетициите на спектакъла с работно загл

Академията за кънтри музика ще отбележи своята 60-годишнина и ще раздаде награди си в четвъртък,

С изложбата „Процесия“ на проф. Станислав Памукчиев тази вечер в Националния дворец н

Съвместна изложба „Морето и ние“ представят Селма и Краси Тодорови до 1 август във ва

Това каза в интервю проф. Кирил Божков, който представя самостоятелна изложба акварелни портрети във варненската галерия „Акцент“. Тя е съпътстващо събитие на Международното триенале „Духът на акварела“. 

Художникът сподели, че рисува най-вече близките си, изучава и себе си. Във Варна показва творби, които не са успели да влязат в изложбата му в галерия „Академия“ в София, посветена на 60-годишнината му.

Имал е подготвени сто неща, но е показал тридесетина, а от останалите е подбрал интересното според него. Има портрет дори на кученце. 

Може да е парадоксално, но не се смятам за портретист, каза Божков.

„Аз по-скоро рисувам картина заради самата нея. Възпитан съм така още като студент от моите преподаватели, че портретът е едно широко понятие, не винаги свързано само с изобразяване на човешко лице. Може да е и на животно, също така и на даден пейзаж или събитие. Смятам, че така трябва да се погледне на моята изложба. Това са по-широките схващания за портрета, които аз прегръщам отдавна. Те означават, че можеш да пресъздадеш съдържанието на каквото и да било така, че то да бъде достатъчно добре представено в пълнотата си и да прилича на това, което си гледал“, сподели той. 

Младежкият театър „Николай Бинев“ ще гостува в Търговище със спектакъла „Горчив

Театър 199 „Валентин Стойчев“ ще отбележи своята 60-годишнина на 12 юни.

В ра

Изложба „Рицарят на светещата линия“ по повод 85 години от рождението на Атанас Ярано

Младата полска пианистка Юлия Лозовска гостува в София на 14 май, съобщават от <

Създаденият по популярната видеоигра "Minecraft: Филмът" се радва на голям интерес и успя да удво

Художникът подчерта, че портретът не е пресъздаване на външността.

„Да направиш една моментна снимка на случайно състояние на човек или няколко души, и след това да можеш да го пресъздадеш, много често се отдалечава от традиционното наслояване в разбирането за портрет, което е утвърдено с вековете. Портретът преди всичко трябва да хваща не толкова момента, колкото същността“, обясни той и даде за пример Рембранд, който е известен с това, че цял живот се е рисувал в десетки автопортрети, но ако ги поставим един до друг, ще решим, че това не е един и същи човек.

Според професора това значи, че той е търсил съвсем друго нещо. Тоест да „хванеш“ същността на портрета като задача е важно, но през своята призма.

В модерното изкуство всеки автор прави свой автопортрет, смята той. Припомни, че навремето една цяла епоха рисува по даден канон и общи правила.

Има школи, които са били обучавани да правят подобни неща като стил и това е било изискване. Тогава според него изкуството е било по-близо до вид човешка дейност, която е занаятчийска, докато съвременността дава свобода на всеки персонално да прави каквото желае, харесва и обича, без цензура. 

Попитан дали свободата в творчеството често не пренебрегва майсторството, както се преподава и в западната образователна система, той изказа мнение, че наистина на Запад се внушава такова нещо, но това е най-прекият път към дилетантството.

„Когато оставиш един човек да прави каквото иска, изниква въпросът за какво тогава е образованието. А неговият плюс е, че минаваш многогодишно обучение в различни аспекти, които дават своето професионално отражение. Когато наши студенти отидат по програми да специализират на Запад, споделят, че там не харесват и не одобряват това, което те правят - да рисуват реалистично. Искат не да пресъздават, а да изразяват“, обясни той като добави, че в България никога преподавателите не са забранявали този подход, но по-скоро прилагат схващането, споделяно и от големи художници, че когато се научиш да рисуваш като старите майстори, след това можеш да правиш каквото поискаш.

„Това е и моето разбиране и поведение през целия ми жизнен път и професионално съм бил свързан с такова вярване“, каза Божков. 

Относно рисуването с акварел, той подчерта, че материалът е важен, но по-важна е душата.

„Не искам да омаловажавам важността на материалите, с които рисуваме, защото вече съществуват вълшебни хартии, бои, инструменти и аз съм се убедил, че фини детайли не стават с какво да е, това важи и за маслото. Материалът е изключително важен, обаче колкото и да е хубав, ако с него борави някой, който не е видял три картини, не е прочел три книги за изкуство и не го интересува това, няма да стане нищо. От един момент нататък материалът е съдбоносен, но изначално и до самия край душата е определяща за абсолютно всичко. Бешков е рисувал с клечка и пак е ставало божествено. Има ли ги голямата душа и големият талант, всичко става, но и без материал нищо не става“, заключи Божков. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В Ловеч се провежда 20-ото издание на националния пленер по живопис за художници с физически увреждания „Синя зона”
В Ловеч се провежда 20-ото издание на националния пленер по живопис за художници с физически увреждания „Синя зона”, съобщават от пресцентъра на общинската администраци ...
Найден Тодоров е удостоен с едно от най-престижните френски отличия
Маестро Найден Тодоров беше удостоен с едно от най-престижните френски отличия - ордена "Кавалер на изкуството и литературата" (Chevalier de l`Ordre des Arts et des Lettres), съобщ ...
Поп звездата Кейти Пери и актьорът Орландо Блум се разделиха 6 години след годежа си
Поп звездата Кейти Пери и актьорът Орландо Блум се разделиха, съобщиха в четвъртък няколко медии, цитирани от Асошиейтед прес.  Медиите, сред които „Пийпъл“ и &bd ...
Скулпторът Иван Стоянов представи проекти на монументални творби, обединени в изложба „Възможни реализации”
Проекти на монументални творби на скулптора Иван Стоянов „оживяват” в откритата тази вечер в Ямбол изложба „Възможни реализации”. Върху празни постаменти в ...
До края на септември ще продължи летният театрален сезон на сцената на Vidas Art Arena
До края на септември ще продължи летният театрален сезон на сцената на Vidas Art Arena, съобщават от Artvent. Програмата започва на 5 юли с комедийния спектакъл „Извънр ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Участниците в Шестото национално биенале „Мозайката “ ще наредят творба „Неродена мома“ с размери над 4 квадратни метра
Участниците в Шестото национално биенале „Мозайката днес“, което се провежда в Стара Загора, ще изработят творба „Неродена мома“ с размери 2,5 на 1,7 метра. ...
Националният музикален конкурс за пианисти „Милчо Левиев“
Националният музикален конкурс „Милчо Левиев" ще се проведе от 6 до 11 юли в Национално училище за музикално и танцово изкуство „Добрин Петков“ (НУМТИ), съобщават ...
Плевенската филхармония представя националното турне "Танго Classic"
„Танго Classic“ е най-новият проект на Плевенската филхармония, в който виртуозните инструменталисти Веско Ешкенази (цигулка) и Стоян Караиванов (бандонеон) се срещат н ...
Спектакълът „Последна орбита“ се завихря в тунела на глобалната екзистенциална криза
„Последна орбита“ се завихря в тунела на глобалната екзистенциална криза. Разглежда загубата, изолацията и усещането за дезориентация в свят, където старите системи веч ...
Приемат се заявки за участие в Националния конкурс "Нарисувай стих"
Заявки за участие в Националния конкурс "Нарисувай стих" на казанлъшката фондация "Артин Азинян" се приемат в срок до 15 юли. Това съобщи фотографът и създател на фондацията Бедро ...
Тикер в 08:00 ч.
Участниците в Шестото национално биенале „Мозайката днес“, което се ...
Начало Калейдоскоп
979
Калейдоскоп

Портретът трябва да хваща не толкова момента, колкото същността

Това каза в интервю проф. Художникът сподели, че рисува най-вече близките си, изучава и себе си. Имал е подготвени сто неща, но е показал тридесетина, а от останалите е подбрал интересното според него.

| 04 Юли 2025, 16:21 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Портретът трябва да хваща не толкова момента, колкото същността
Портретът трябва да хваща не толкова момента, колкото същността
Снимка © СБХ

Портретът трябва да хваща не толкова момента, колкото същността. Той е едно широко понятие, не винаги свързано само с изобразяване на човешко лице.

Това каза в интервю проф. Кирил Божков, който представя самостоятелна изложба акварелни портрети във варненската галерия „Акцент“. Тя е съпътстващо събитие на Международното триенале „Духът на акварела“. 

Художникът сподели, че рисува най-вече близките си, изучава и себе си. Във Варна показва творби, които не са успели да влязат в изложбата му в галерия „Академия“ в София, посветена на 60-годишнината му.

Имал е подготвени сто неща, но е показал тридесетина, а от останалите е подбрал интересното според него. Има портрет дори на кученце. 

Може да е парадоксално, но не се смятам за портретист, каза Божков.

„Аз по-скоро рисувам картина заради самата нея. Възпитан съм така още като студент от моите преподаватели, че портретът е едно широко понятие, не винаги свързано само с изобразяване на човешко лице. Може да е и на животно, също така и на даден пейзаж или събитие. Смятам, че така трябва да се погледне на моята изложба. Това са по-широките схващания за портрета, които аз прегръщам отдавна. Те означават, че можеш да пресъздадеш съдържанието на каквото и да било така, че то да бъде достатъчно добре представено в пълнотата си и да прилича на това, което си гледал“, сподели той. 

Художникът подчерта, че портретът не е пресъздаване на външността.

„Да направиш една моментна снимка на случайно състояние на човек или няколко души, и след това да можеш да го пресъздадеш, много често се отдалечава от традиционното наслояване в разбирането за портрет, което е утвърдено с вековете. Портретът преди всичко трябва да хваща не толкова момента, колкото същността“, обясни той и даде за пример Рембранд, който е известен с това, че цял живот се е рисувал в десетки автопортрети, но ако ги поставим един до друг, ще решим, че това не е един и същи човек.

Според професора това значи, че той е търсил съвсем друго нещо. Тоест да „хванеш“ същността на портрета като задача е важно, но през своята призма.

В модерното изкуство всеки автор прави свой автопортрет, смята той. Припомни, че навремето една цяла епоха рисува по даден канон и общи правила.

Има школи, които са били обучавани да правят подобни неща като стил и това е било изискване. Тогава според него изкуството е било по-близо до вид човешка дейност, която е занаятчийска, докато съвременността дава свобода на всеки персонално да прави каквото желае, харесва и обича, без цензура. 

Попитан дали свободата в творчеството често не пренебрегва майсторството, както се преподава и в западната образователна система, той изказа мнение, че наистина на Запад се внушава такова нещо, но това е най-прекият път към дилетантството.

„Когато оставиш един човек да прави каквото иска, изниква въпросът за какво тогава е образованието. А неговият плюс е, че минаваш многогодишно обучение в различни аспекти, които дават своето професионално отражение. Когато наши студенти отидат по програми да специализират на Запад, споделят, че там не харесват и не одобряват това, което те правят - да рисуват реалистично. Искат не да пресъздават, а да изразяват“, обясни той като добави, че в България никога преподавателите не са забранявали този подход, но по-скоро прилагат схващането, споделяно и от големи художници, че когато се научиш да рисуваш като старите майстори, след това можеш да правиш каквото поискаш.

„Това е и моето разбиране и поведение през целия ми жизнен път и професионално съм бил свързан с такова вярване“, каза Божков. 

Относно рисуването с акварел, той подчерта, че материалът е важен, но по-важна е душата.

„Не искам да омаловажавам важността на материалите, с които рисуваме, защото вече съществуват вълшебни хартии, бои, инструменти и аз съм се убедил, че фини детайли не стават с какво да е, това важи и за маслото. Материалът е изключително важен, обаче колкото и да е хубав, ако с него борави някой, който не е видял три картини, не е прочел три книги за изкуство и не го интересува това, няма да стане нищо. От един момент нататък материалът е съдбоносен, но изначално и до самия край душата е определяща за абсолютно всичко. Бешков е рисувал с клечка и пак е ставало божествено. Има ли ги голямата душа и големият талант, всичко става, но и без материал нищо не става“, заключи Божков. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В Ловеч се провежда 20-ото издание на националния пленер по живопис за художници с физически увреждания „Синя зона”
Найден Тодоров е удостоен с едно от най-престижните френски отличия
Поп звездата Кейти Пери и актьорът Орландо Блум се разделиха 6 години след годежа си
Скулпторът Иван Стоянов представи проекти на монументални творби, обединени в изложба „Възможни реализации”
До края на септември ще продължи летният театрален сезон на сцената на Vidas Art Arena
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юли
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Участниците в Шестото национално биенале „Мозайката “ ще наредят творба „Неродена мома“ с размери над 4 квадратни метра
Авансцена
Националният музикален конкурс за пианисти „Милчо Левиев“
Цветни аспекти
Плевенската филхармония представя националното турне "Танго Classic"
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.